Nawrot | Wiesława i Michał NawrotJesteśmy obecni na rynku od 1991 roku. VIP-NAWROT to rodzinna firma z tradycjami, działająca w Nowym Dworze Mazowieckim, oferująca różnego rodzaju usługi. Przyjdź, napisz lub zadzwoń - odpowiemy na Twoje pytania.
 
Dzisiaj
HistoriaHistoria
Od czego zaczynaliśmy

Do podjęcia własnej działalności gospodarczej zmusiła nas sytuacja życiowa. Oboje straciliśmy pracę. Ja po 10 latach pracy w POM Nowy Modlin a żona jako pracownik mianowany Urzędu Miasta.

Działalność Biura Ubezpieczeń zaczęliśmy w dniu 22 czerwca 1991 roku po podpisaniu umowy agencyjnej z TUiR „WARTA” S.A.. Zaczynaliśmy jak to się mówi od „zera”. Wydzierżawiliśmy od Urzędu Miasta powierzchnie ok. 18 m² na Placu Solnym i postawiliśmy drewniany domek letniskowy o pow. poniżej 10 m² a w trakcie budowy powiększyliśmy go do 12 m².

Równolegle uruchomiłem drugą firmę „Hurtownię Opakowań Polietylenowych”. Był maj roku 1991. Oboje z żoną od 1986 do 1993 roku wyjeżdżaliśmy do Niemiec do prac sezonowych w polu. W maju pielenie i podwiązywanie chmielu na Bawarii a na przełomie września i października wyjeżdżaliśmy na winobranie na Deutsche Weinstrasse pod francuską granicą.

Niemcy - Deutsche Weinstr.-Bockenheim (10.1989). Zbiór winogron. Od lewej: Michał Nawrot, Czesiek Szafrański i Grzesiek Jeziorkowski.Oprócz tego ja sam często wyjeżdżałem do Niemiec gdzie pracowałem wszędzie gdzie tylko potrzebowali kogoś do pracy.
Było i tak, że pracowałem na budowie jako pomocnik murarza i spałem w Fiacie 126p na parkingu. W fabryce pracowałem często po 17 godzin dziennie. Pracowałem w stolarni, w tartaku, u szklarza przy szkleniu szklarni, kładłem ogrzewania wodne podłogowe, sufity regipsowe, instalacje elektryczne w budynkach. Pracowałem również w stajni, montowałem elektryczne ogrodzenia pastwisk. Pracowałem w magazynie zbożowym przy czyszczeniu i zaprawianiu zboża. Pracowałem również w szkółce drzewnej i firmie „Architektura Ogrodowa” gdzie wykonywaliśmy zagospodarowanie otoczenia nowych budynków wraz z układaniem kostki brukowej.

Niemcy - Deutsche Weinstr.-Bockenheim (10.1989). Zbiór winogron. Od lewej: Michał Nawrot, Grzesiek Jeziorkowski i Czesiek Szafrański.Będąc w Niemczech i robiąc zakupy w marketach zainteresowałem się sposobem pakowania towarów w jednorazowe cienkie torebki foliowe tak popularne dzisiaj u nas. Jednak trzeba pamiętać, że był to rok 1991 i u nas podstawowym opakowaniem zakupionego towaru były gazety (najczęściej „Trybuna Ludu”) a w najlepszym razie szary papier pakowy. Wpadłem na szalony pomysł aby sprowadzić takie torebki do naszego kraju.

Założyłem firmę „Hurtownię Opakowań Polietylenowych”, wziąłem z banku kredyt 300 milionów złotych na trzy miesiące z oprocentowaniem 72% + 1% za uruchomienie kredytu i spod francuskiej granicy sprowadziłem za 51.000 marek niemieckich całego tira torebek jednorazowych.

Niemcy, Bawaria, Stadelhof (07.05.1988). Wiosenne prace przy pieleniu i podwiązywaniu chmielu. W środku na dole właściciel - Max Weichenrieder. Po jego lewej stronie - Wiesia Nawrot, po prawej na klęczkach - Michał Nawrot.Otarłem się o bankructwo ponieważ kredyt z szalonym oprocentowaniem wziąłem na 3 miesiące a torebki sprzedawałem przez 1,5 roku. Rynek opakowań był w tym czasie w powijakach a podstawowym opakowaniem była gazeta. Z tym asortymentem pojawiłem się na krajowym rynku o rok za wcześnie. Od tej pory zapał biznesowy diametralnie ostudził nam się. Szliśmy małymi kroczkami do przodu unikając jak ognia jakichkolwiek kredytów. Tylko dynamiczny rozwój drugiej naszej firmy a mianowicie Biura Ubezpieczeń uchronił nas od totalnego bankructwa.

Kolejne ważne etapy rozwoju (oferta i lokalizacja)

W 1993 roku przenieśliśmy nasze Biuro Ubezpieczeń na ulicę Kościuszki 1, gdzie wydzierżawiliśmy małą przybudówkę. Od grudnia 1993 roku do grudnia 2004 mieliśmy małe biuro (18 m² ) przy ul. Sukienna 27 we własnym budynku. W międzyczasie uruchomiliśmy Biuro Ogłoszeń Prasowych.

Od 1997 roku nawiązaliśmy współpracę firmami turystycznymi i w bardzo ograniczonym zakresie uruchomiliśmy Biuro Podróży. Jednak z uwagi na brak wystarczającej powierzchni biurowej nie mogliśmy rozwijać tej działalności.

W 1999 roku podjęliśmy decyzję o przeróbce garażu i adaptacji go na biuro. W ten sposób rezygnując z garażu uzyskaliśmy drugi lokal biurowy o powierzchni 18 m² i rozwinęliśmy nową firmę „Punkt Dealerski Telefonii komórkowej ERA”.

© VIP s.c. W.M. Nawrot, ul. Przejazd 5, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki, tel. 022 775 43 33, 775 50 30
powered by Hapay.pl